Warzywa na działce

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,

Warzywa na działce Zagospodarowanie użytkowe działki nie może pominąć części warzywnej. Część z warzywami to bardzo ciekawa sprawa, ponieważ po mimo wielkiej funkcji użytkowej, dzięki kilku prostym zabiegom może stać się doskonałą ozdobą każdej posiadłości. Najczęściej spotyka się wydzielone części działki za pomocą żywopłotu, który częściowo zasłania warzywniak. Zanim przystąpimy do sadzenia warzyw musimy odpowiednio przygotować naszą ziemię pod uprawę. W przypadku niewielkiej powierzchni możemy wszelkie prace wykonać ręcznie, co generalnie sprawia nam o wiele więcej przyjemności. Pierwszym zadanie będzie przekopanie ziemi, polega to na obróceniu pewnej warstwy ziemi, aby nadać jej pulchności. Często podczas przekopywania miesza się ziemię z dodatkami odżywczymi jak wapno, kompost czy nawozy. Następnie trzeba ziemię przygotować pod siew, a więc należy ją wygładzić oraz nadać odpowiedni kształt pod określone warzywa. Każdy z działkowiczy, który posiada własny warzywniak potwierdzi fakt, że warzywa wyrwane z własnego ogródka są o wiele smaczniejsze i zdrowsze. Nie posiadają, bowiem w swoim składzie pestycydów oraz wszelkich szkodliwych przyspieszaczy wzrostu. Ważna jest satysfakcja, jaką poczujemy, kiedy nasze warzywa zaczną rosnąć, a następnie doczekamy pierwszych zbiorów.

Ogrodzenie z siatki

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,

Ogrodzenie z siatki Wykonanie ogrodzenia to obecnie jedna z pierwszych prac budowlanych, jakie mają miejsce na naszej działce. Każdy z nas pragnie mieć odrobinę prywatności, a dzięki odpowiedniemu ogrodzeniu zostaje ona nam zapewniona. Bardzo popularnym sposobem grodzenia działki jest wykorzystanie siatki plecionej. Istnieje kilka wariantów na wykonanie takiej siatki, natomiast montaż przeważnie wygląda identycznie dla każdej wersji. Siatka jest to nic innego jak plecionka z drutu ocynkowanego, powlekanego odpowiednią warstwą PCV, która zabezpiecza przed utlenianiem się cynku. Siatkę możemy kupić w większości sklepów z akcesoriami budowlanymi. Siatka ogrodzeniowa swoją popularność zawdzięcza głównie niskiej cenie, szybkości montażu i oczywiście estetycznemu wyglądowi. Podstawą jest zakup odpowiedniej ilości akcesoriów do wykonania montażu, ponieważ sama siata to dopiero początek. Do tego rodzaju ogrodzenia potrzeba nam będzie odpowiedniej ilości słupków, przelotek, maskownic itp. Rozpoczynamy od ustawienia słupków, powinny one być dobrze utwierdzone w ziemi, aby ogrodzenie nabrało stabilności. Następnie montujemy większość akcesoriów, jak przelotki czy naciągacze. Następnie naciągamy siatkę i nasze ogrodzenie jest godne podziwu.

Wydzielanie części działki za pomocą ogrodzenia

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,

Wydzielanie części działki za pomocą ogrodzenia Działka użytkowa to nie tylko dom i trawnik, ale każdy z nas pragnie mieć, choć część warzywniaka czy rabaty kwiatowej. W przypadku, kiedy mamy małą, kilkuarową działkę nie zawsze możemy sobie pozwolić na odległe przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami naszej posiadłości. W takiej sytuacji bardzo ciekawym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie tradycyjnego ogrodzenia, jako granica pomiędzy częściami działki. Musimy jednak wiedzieć, że nasze potrzeby bardzo często się zmieniają, a więc ten plan działki, który podobał nam się w tym roku może zostać zmodyfikowany przez zimę i w następnym sezonie zapragniemy naszą działkę zagospodarować inaczej. Budując ogrodzenia, jako granica powinniśmy robić to w sposób mobilny, tak aby można było go szybko zdemontować i postawić w innym miejscu. Najlepszym pomysłem jest naturalnie pot z paneli, ponieważ są one najszybsze do składania i rozbierania. Kiepskim pomysłem jest stawianie ogrodzenia na fundamencie, ponieważ zabiera on sporą część działki, a po przesunięciu płotu wymaga bardzo wiele pracy, aby go usunąć. Siatka pleciona również się doskonale nadaje, ponieważ słupki lokowane są w glebie, a więc ich modernizacja również nie sprawi nam wiele trudności.

Dom z piwnicą czy bez?

Kategoria: Porady
Tagi: , , ,

Dom z piwnicą czy bez? Czy to prawda że podpiwniczone domy to już przeszłość? Tak bowiem twierdzi wielu dzisiejszych inwestorów. Prowadzona przez nich budowa domów nie uwzględnia zapotrzebowania na piwnice, traktując je jako niepotrzebny koszt i powierzchnię niewykorzystywaną. Czy rzeczywiście? Pomimo że głębokie piwnice pod całą powierzchnią domu są rzeczywiście nikomu niepotrzebne, to jednak jedno zagłębione w ziemię pomieszczenie może być bardzo przydatne z punktu widzenia mieszkańca. Tak będzie szczególnie wtedy, kiedy właściciele i mieszkańcy domu mają zamiłowanie do samodzielnie przyrządzanych przetworów i win. Warunki panujące w ciemnej piwnicy są idealne do przechowywania takich specjałów. Wśród najczęściej podnoszonych głosów krytyki przeciwko temu, aby piwnice w nowych domach nie występowały, należą wysokie koszty związane z ich wybudowaniem, a następnie eksploatacją. To nieprawda. Zresztą po raz kolejny. Domy z piwnicami wcale nie są trudne w eksploatacji. Jeżeli tylko zadbamy o to, aby piwnica otrzymała solidne zabezpieczenie przeciwwilgociowe, nie zagrażają nam żadne podtopienia. Piwnica nie musi również szpecić wnętrza domu. Schody do niej prowadzące nie muszą być murowane. Często wystarczające będą metalowe lub drewniane schody – zwłaszcza jeżeli z piwnicy zamierzamy korzystać naprawdę sporadycznie. Piwnica – czemu tak rzadko jest budowana? Nowoczesna budowa domów ucieka od wszystkiego, co chociaż trochę wiąże się z dawnymi czasami. A piwnice pełne kartofli na pewno należą do obrazów, które niechętnie wspominamy. Zapomina się jednak o tym, że w piwnicach można przechowywać wiele przydatnych rzeczy. Piwnice nie muszą być również surowymi pomieszczeniami, ciemnymi i z kamiennymi ścianami. Często wystrój i wykończenie piwnic w niczym nie ustępuje wyglądowi mieszkania. W takich pomieszczeniach powstają wówczas siłownie, pomieszczenia rekreacyjne, sauny i inne miejsca, w których można się oddać relaksowi. Kolejną zaletą piwnic jest to, że są one umieszczone w miejscach, w których nikomu nie przeszkadzają. Dlatego idealnie nadają się do prowadzenia tam nieco głośniejszej działalności – możemy w piwnicy urządzić na przykład salę ćwiczeń dla założonego przez siebie zespołu. Możliwości są nieograniczone i mając piwnice, z pewnością bardzo szybko znajdziemy dla niej takie zastosowanie, które w pełni będzie potrafiło wykorzystać drzemiący w niej potencjał. Budowa domów mieszkalnych – a ty jakie masz pomysły i przemyślenia w związku z nią?

Ogrodzenie tymczasowe

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,

Ogrodzenie tymczasowe Bardzo często jest tak, że działkę godzimy tylko po to, aby oddzielić się do sąsiada i zabezpieczyć nasze dobra. Ogrodzenie można wykonać nie tylko na określony dłuższy czas, ale też tymczasowo z myślą o szybkiej jego zmianie. Do takiego postepowania determinuje brak funduszy na realizację swoich pomysłów, jaki brak czasu. Jeśli chcemy odgrodzić naszą działkę szybko pomijając duże koszty możemy wybrać siatkę leśną. Jest to tania wersja siatki, która wykonana jest z drutu, ale nie jest tak wytrzymała jak tradycyjna wersja. Wszystko za sprawą ilości użytego materiału. Aby moc taką siatkę zamocować na ziemi musimy wcześniej kupić stemple budowlane i te odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej nasmarować je impregnatem i zabezpieczyć warstwa sterczu dzięki temu drewno wkopane w ziemie dłużej będzie trwałe i nie zniszczy się. Na tak przygotowane drewniane słupy nakładamy siatkę leśną i montujemy. Siatka tak nie wygląda może zbyt okazale, ale jest alternatywą dla ludzi nieposiadających dużych funduszy na piękne ogrodzenia. Siatkę taką można zdemontować w zasadzie, kiedy tylko chcemy i wymienić na coś lepszego. Mimo braku walorów estetycznych siatka tak w pełni się sprawdza, czyli odgradza i ochrania przed wizytą zwierząt czy nieproszonych gości na naszej działce.

Finansowanie budowy domu

Kategoria: Papiery
Tagi: , , ,

Finansowanie budowy domu Spójrzmy prawdzie w oczy. Blisko 85% wszystkich inwestycji budowlanych, realizowanych przez osoby prywatne, w naszym kraju finansowanych jest przez banki. Kredyty hipoteczne to produkty bankowe cieszące się największa popularnością wśród klientów. Dlaczego? Ponieważ to jedyna droga do tego, aby zrealizować swoje marzenia i zamieszkać na swoim. Aby móc uzyskać kredyt hipoteczny na wybudowanie domu, trzeba jednak spełniać bardzo surowe warunki stawiane przez bank. Należy przede wszystkim mieć udokumentowaną zdolność kredytową. To ona decyduje o tym, czy kredyt zostanie nam udzielony, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Na zdolność kredytową składa się kilka czynników. Przede wszystkim wysokość stałych zarobków, wynikających z tytułu umowy o pracę lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Kolejny czynnik to ilość osób na naszym utrzymaniu, oraz to czy do kredytu przystępujemy samodzielnie, czy z partnerem. Kiedy przyjdzie moment, że bank pozytywnie zaopiniuje nasz wniosek kredytowy, możemy zacząć przystępować do prac. Budowa domu nigdy nie odbywa się jednym ciągiem, tylko w etapach. Bank nie wypłaci nam pieniędzy w jednej transzy, tylko w częściach podzielonych na etapy. Oznacza to że będziemy musieć zgodnie z przedłożonym harmonogramem prac ukończyć każdy etap, przedstawić go pracownikowi banku do zaopiniowania i dopiero po tym zostanie nam wypłacona kolejna transza pieniędzy, która posłuży do zrealizowania następnego etapu. Pomimo że może to wyglądać na bardzo kłopotliwe i wiążące się z wieloma utrudnieniami, nie trudno zrozumieć takie stanowisko banku. Do tej pory było wiele przypadków, w których nieuczciwi kredytobiorcy skorzystali z bankowego kredytu i zamiast przeznaczyć pieniądze na wybudowanie domu, wykorzystali je do zaspokojenia własnych zachcianek. To sprawiło że banki na całym świecie bardzo mocno zmieniły politykę, rygorystycznie przestrzegając wszystkich zasad. Wiele osób mówi, że dom wybudowany na kredyt nie jest tak naprawdę domem właściciela – osoby, która go wybudowała, ale banku. Jest w tym nieco prawdy, ale nie do końca. Głównym tego powodem jest to, że akt notarialny podpisany jest przez właściciela – kredytobiorcę. Informacje o tym, że na nieruchomości ciąży zadłużenie znajduje się w księdze wieczystej. W praktyce oznacza to, że dopóki kredytobiorca spłaca swoje należności względem banku, nikt mu nie odbierze prawa do nieruchomości. Jeżeli jednak pojawią się problemy ze spłatą i banki i kredytobiorca nie dojdą do porozumienia, bank może żądać zlicytowania tej nieruchomości i spłaty długu z tych pieniędzy.