Ekologiczne domy – warto budować?

Kategoria: Porady
Tagi: , , ,

Ekologiczne domy – warto budować? Modne ostatnimi czasy określenie domy ekologiczne, jak mantra jest powtarzane przez przedstawicieli biur nieruchomości, właścicieli firm budowlanych, architektów i deweloperów. Czy rzeczywiście budowa domów ekologicznych jest tak bardzo opłacalna, że warto się na nią zdecydować w miejsce tradycyjnego budownictwa? Odpowiedzi na te i inne pytania należy szukać w branżowej prasie, w której z pewnością odkryjemy wiele korzystnych wskazówek. Główną zaletą domów ekologicznych jest to, że wykorzystują one odnawialne źródła energii – na przykład w celu ogrzewania budynku lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ale to nie jedyne korzyści. Trzeba wiedzieć nam o tym, że unia europejska bardzo mocno wspiera ekologiczne budownictwo, między innymi przez system dopłat do budowanych w ten sposób domów. Pomimo że budowa domów ekologicznych w Polsce jeszcze nie jest tak popularna jak na zachodzie, to z roku na rok przybywa firm i osób prywatnych, zainteresowanych tym tematem. Z pewnością ma na to wpływ system dopłat, które w niektórych przypadkach wynoszą aż 30% całkowitego kosztu wybudowania nieruchomości. Wcale nie ma jednak łatwo otrzymać takie wsparcie finansowe. Aby zostało ono przyznane, trzeba spełnić wiele ciężkich warunków stawianych przez urzędników z Brukseli. Najważniejsze z nich dotyczą energooszczędności budynku, która nie może być mniejsza niż parametry znajdujące się w wytycznych. Spełnienie takich wymogów nie jest proste i wiąże się z koniecznością skorzystania z doświadczonych biur projektowych, specjalizujących się w takich projektach energooszczędnych. Kiedy jednak przebrniemy przez całą ścieżkę formalności, może nas spotkać naprawdę miła nagroda w postaci kilkudziesięciu tysięcy złotych, które można przeznaczyć na sfinansowanie części swojej inwestycji. Pieniądze są wypłacane na rachunek inwestora przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Skorzystanie z takiej dopłaty, podobnie jak ma to miejsce w innych programach finansowych organizowanych przez państwo, wiąże się z kilkoma ograniczeniami. Wybudowanego domu nie możemy sprzedać w ciągu 5 lat od oddania go do użytku. Jeżeli tego dokonamy, będziemy musieć zwrócić część środków z dofinansowania, pomniejszonych proporcjonalnie o czas, przez który budynek zamieszkiwaliśmy. Wybudowany dom ekologiczny nie może również służyć celom innym niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Nie może być na przykład przeznaczony jako budynek inwestycyjny z mieszkaniami do wynajęcia.

System gospodarczy

Kategoria: Budowa domu
Tagi: , , ,

System gospodarczy Na jaki system budowania domu lepiej się zdecydować? Skorzystanie z usług firmy budowlanej, budowanie domu systemem gospodarczym, czyli samodzielnie z pomocą rodziny, czy może zakup gotowego domu od dewelopera? Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, które postaramy się przeanalizować w tym artykule. Zacznijmy od budowania domu przez firmę budowlaną. Jedną z największych trudności będzie znalezienie odpowiednich fachowców, którzy znają się na swojej pracy, są terminowi i uczciwi. Takie firmy istnieją, jednak w większości przypadków mają terminy zajęte na wiele miesięcy do przodu. Mają również ceny wyższe od konkurencji, co wynika z dużego popytu na ich usługi. To jeden z powodów, dla których wielu inwestorów decyduje się wybudować dom systemem gospodarczym. Ma on wiele zalet, a do największych należą niższe koszty. Niskie koszty budowania domu samodzielnie, wynikają z tego, że nie musimy płacić obcej firmie za robociznę. Samodzielnie zajmując się zdecydowaną większością prac redukujemy koszty nawet o 40% w stosunku do innych metod budowania. Jednak tu również czekają na nas liczne pułapki. Jedną z nich jest to, że nie zawsze mamy na tyle dużo wolnego czasu, aby dom wybudować tak szybko jak firma budowlana. Jeżeli budowanie domu łączymy z pracą zawodową, to czas potrzebny na zakończenie inwestycji może być nawet kilka razy dłuższy niż w innych przypadkach. Musimy się liczyć również z tym, że brak naszej wiedzy i umiejętności objawi się w pewnych niedoróbkach i błędach – często widocznych dopiero kiedy zamieszkamy w budynku.

Budowa – stać cię na nią

Kategoria: Budowa domu
Tagi: , ,

Budowa – stać cię na nią Nie wierzysz w to, że budowa domu może być na twoją kieszeń? Podobne odczucia mają tysiące innych Polaków. W rzeczywistości każdego z nas stać na to, aby wybudować dom i rozpocząć w nim nowe życie. Co należy zrobić, aby taki cel zrealizować? Musisz przede wszystkim wyznaczyć sobie czasowe ramy, w którym cała inwestycja będzie miała być zamknięta, a ty wprowadzisz się do domu. Może to być rok, dwa, trzy lub pięć. Ważne, aby ten czas był realistyczny i możliwy do wykonania – tylko wtedy planowanie ma sens. Następnie musisz ocenić swoje możliwości finansowe. Niestety większość naszych rodaków nie zarabia tak wiele pieniędzy, aby móc sobie pozwolić na zakup lub wybudowanie domu z własnych oszczędności. W takich momentach musimy przeprosić się z bankami i skorzystać z kredytów hipotecznych. Dla niektórych to może być dotkliwe, ale taka jest prawda. Nie należy się tego obawiać. Kredyty hipoteczne na budowę domu to jedne z najkorzystniej oprocentowanych pożyczek bankowych. Warto nadmienić że jeśli spełniasz wymogi stawiane przez program mieszkanie dla młodych, możesz ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe, wypłacane na zakup mieszkania lub domu od dewelopera.

Jak chronić budowę domu?

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,

Jak chronić budowę domu? Budowa domu to miejsce, w którym często zgromadzono materiały o znacznej wartości. Jako takie mogą być bardzo interesujące dla złodziei. Trzeba się więc odpowiednio chronić przed możliwością zostania obrabowanym. W ciągu dnia, kiedy na budowie znajdują się pracownicy takie ryzyko nie istnieje. Problem zaczyna się nocą, kiedy plac budowy domu pustoszeje. Problem nie jest taki dotkliwy, kiedy w otoczeniu znajdują się inne domy. Jeżeli jednak budowa położona jest na uboczu, ryzyko bardzo wzrasta. W takich momentach przydaje się wiedza o możliwych sposobach ochrony. Dziś omówimy kilka z nich, wskazując na najlepsze i najbardziej skuteczne. Pierwszym pomysłem, który większości osób będzie przychodził do głowy to zatrudnienie stróża nocnego. To bardzo skuteczne, ale również kosztowne. Niestety, nie zawsze jedna osoba będzie mogła sobie poradzić z grupą złodziei, szczególnie mocno zdeterminowanych do wejścia na posesją. Wówczas znacznie bezpieczniej skorzystać z elektronicznych systemów zabezpieczenia mienia. Alarmy – to coraz popularniejsze rozwiązanie. Można wyróżnić dwa systemy alarmowe, stosowane do ochrony placów budowy.

Domy szkieletowe

Kategoria: Budowa domu, Porady
Tagi: , , ,

Domy szkieletowe Domy szkieletowe mogą powstawać w technologii szkieletu drewnianego i metalowego. Dla domów mieszkalnych szkielety stalowe są wykorzystywane rzadziej, z uwagi na wyższe koszty. Dom szkieletowy ma kilka podstawowych zalet. Jest zazwyczaj energooszczędny, a więc koszty jego utrzymywania są małe. Jest również tani w produkcji – przynajmniej w krajach, w których drewniany surowiec nadal jest sprzedawany w atrakcyjnie niskich cenach. Do tych miejsc zalicza się wcześniej wspomniana Skandynawia i Ameryka Północna. W tych miejscach domy szkieletowe występują w największym zagęszczeniu. Niestety, technologia ta nie jest również pozbawiona wad. Do największych mankamentów należy stosunkowo mała wytrzymałość domów szkieletowych. W odróżnieniu od domów murowanych, w kanadyjczykach częścią nośną jest drewniany, ażurowy szkielet. To on odpowiada za przenoszenie wszystkich obciążeń. Pomimo że w dobrych warunkach pogodowych taki dom zachowuje się całkiem poprawnie, to jednak w starciu z większym huraganem składa się jak domek z kart. Domy murowane co najwyżej mogą ucierpieć w jednym elemencie – dachu. Cała reszta pozostaje jednak nienaruszona i w dalszym ciągu chroni mieszkańców przed niebezpieczną aurą, która w każdej chwili może zaatakować. Wybierając technologie, w której zostanie wybudowany wasz dom, warto pamiętać o tych wszystkich zaleceniach i uwagach, wymienionych w niniejszym tekście.

Ogród owocowy

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,

Ogród owocowy Jeśli nasza działka jest spora a my nie mamy planów, co zrobić z jej metrażem możemy pokusić się o założenie ogrodu owocowego. Na początku wybieramy odpowiednie miejsce, najlepiej z tylu domu tak by nie zakrywać go. Drzewa powinniśmy sadzić w sporych odstępach zapobiegniemy dzięki temu łączeniu się gałęzi i spowolnionemu wzrostowi roślin. To, co posadzimy zależy tylko od nas musimy jednak liczyć się z faktem, że o rośliny te, co pewien czas będziemy musieli zadbać. Ogród owocowy to nie tylko drzewka owocowe to krzewy, jagody. Ogród owocowy ma wiele zalet po pierwsze mamy dostęp do świeżych owoców o każdej porze dnia. Możemy spożywać je na bieżąco, wykonywać z nich przetwory lub po prostu przechowywać na czas zimy, dzięki temu oszczędzamy sporo pieniędzy, ponieważ zimową porą ceny owoców szaleją. Po drugie mamy pewność, z jakiego źródła pochodzą plony wiemy ze nie zastosowano do nich sztucznych chemikaliów oraz pestycydów. Ogród owocowy to też dobra alternatywa na brzydki trawnik, drzewa dają nie tylko owoce, ale też i cień, dzięki czemu osłaniają ziemie trawę i pozostałe rośliny. Ogród owocowy nazywamy sadem nie musi mieć jednak postaci skupiska drzew, nawet sad można ciekawie zaaranżować i zbudować w nim na przykład altanę czy hamak.