Jak chronić budowę domu?

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,

Jak chronić budowę domu? Budowa domu to miejsce, w którym często zgromadzono materiały o znacznej wartości. Jako takie mogą być bardzo interesujące dla złodziei. Trzeba się więc odpowiednio chronić przed możliwością zostania obrabowanym. W ciągu dnia, kiedy na budowie znajdują się pracownicy takie ryzyko nie istnieje. Problem zaczyna się nocą, kiedy plac budowy domu pustoszeje. Problem nie jest taki dotkliwy, kiedy w otoczeniu znajdują się inne domy. Jeżeli jednak budowa położona jest na uboczu, ryzyko bardzo wzrasta. W takich momentach przydaje się wiedza o możliwych sposobach ochrony. Dziś omówimy kilka z nich, wskazując na najlepsze i najbardziej skuteczne. Pierwszym pomysłem, który większości osób będzie przychodził do głowy to zatrudnienie stróża nocnego. To bardzo skuteczne, ale również kosztowne. Niestety, nie zawsze jedna osoba będzie mogła sobie poradzić z grupą złodziei, szczególnie mocno zdeterminowanych do wejścia na posesją. Wówczas znacznie bezpieczniej skorzystać z elektronicznych systemów zabezpieczenia mienia. Alarmy – to coraz popularniejsze rozwiązanie. Można wyróżnić dwa systemy alarmowe, stosowane do ochrony placów budowy.

Budowa domu i deszcz

Kategoria: Budowa domu
Tagi: , , ,

Budowa domu i deszcz Czy da się budować dom, kiedy pada deszcz? Oczywiście że tak. Gdyby to nie było możliwe, przez około 1/3 letniego sezonu wszystkie budowy w kraju by opustoszały, a pracownicy musieliby dla siebie szukać nowych zajęć w innym zawodzie. Ale nie wszystkie prace mogą być wykonywane, kiedy pada mocny deszcz. Budowa domu to proces wieloetapowy, rozpoczynający się od prac ziemnych – wykopania fundamentów. Wykopy pod fundamenty nie powinny być realizowane w deszczową pogodę, gdyż grozi to obsuwaniem się gruntu do wykopu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku prac prowadzonych na gliniastych i mało związanych podłożach, a także wtedy kiedy wykopy są głębokie i prowadzone przez ludzi. Niejednokrotnie można usłyszeć w mediach wstrząsające wiadomości, że pracownicy zostali zasypani w wykopie przez obsuwające się ściany. Niekoniecznie musiało wtedy padać – wystarczy że grunt był luźny, nie zabezpieczony szalunkami i rozporami. To doprowadziło się do zawalenia jednej ze ścian i zasypania pracowników. Pomoc w takich sytuacjach przychodzi zazwyczaj za późno. Aby takich przypadków uniknąć należy przestrzegać następujących zasad. Wykopy najlepiej wykonywać koparką. Pogoda powinna być sprzyjająca, czyli nie powinno padać. Kiedy wykopy są głębokie, należy je od środka zabezpieczać metalowymi rozporami, chroniącymi ściany przed zawaleniem. Woda gromadząca się w wykopie powinna być wypompowywana i wyprowadzana do cieku wodnego.

Budowa willi – skąd brać projekt

Kategoria: Papiery
Tagi: , ,

Budowa willi – skąd brać projekt W sprzedaży oraz w internecie znajdziemy wiele katalogów z gotowymi projektami domów jednorodzinnych. Jednak kiedy zamierzamy wybudować willę, pojawia się problem. Dla takich nieruchomości wcale nie ma tylu projektów, ile byśmy chcieli otrzymać. Czy nie można zatem liczyć na gotowe projekty willi? Czy jesteśmy zawsze skazani na indywidualne projekty, gdy zamierzamy stać się właścicielem niebanalnego, dużego domu, w którym będzie mieszkało się wygodnie? Okazuje się że tak. Dlaczego architekci tak niechętnie projektują wille i nie czynią z nich projektów gotowych do zakupu. Odpowiedź jak zwykle jest prosta. Nakład czasu na wykonanie projektu domku jednorodzinnego i projektu willi jest zupełnie inny. Projekty domków są najchętniej kupowane. Akceptowany koszt budowy takiej nieruchomości to kolejna zaleta i czynnik, przemawiający za takimi projektami. Niestety wybudowanie luksusowej willi to koszt kilkukrotnie przewyższający wartość domku dla jednej rodziny. To z kolei oznacza że wykonanie projektu zajmuje więcej czasu i jest droższe. Mało który architekt chce się zdecydować na poświęcenie olbrzymiej ilości czasu na to, aby przygotować projekt, który nie daje gwarancji że zostanie kiedyś sprzedany. Poza tym, wielu inwestorów decydujących się na wybudowanie tak luksusowej rezydencji dysponuje dużym budżetem. Jest on tak wielki, że bez problemów mogą sobie pozwolić na to aby zamówić projekt pod własne dyktando. Jest to wręcz wskazane, gdyż pozwala umieścić w nieruchomości wszystkie rzeczy, których się oczekuje.

Ubezpieczenie budowy

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,

Ubezpieczenie budowy Czy słyszeliście o tym, że można ubezpieczyć swoją budowę? Dla wielu z was może to być zaskoczeniem, ale zmiany w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych zaszły tak daleko, że obecnie wiele z nich sprzedaje polisy ubezpieczeniowe dla prywatnych budów. W jakim celu warto nabyć takie ubezpieczenie? Jak wiadomo budowa często jest otwarta nie tylko dla pracowników, ale i osób postronnych. Na budowie często może również dochodzić do poważnych wypadków. Wreszcie, podczas kataklizmów pogodowych, budowa podobnie jak istniejące już domy mogą ulec całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu. A wraz z budową zgromadzone na placu materiały budowlane i wykończeniowe. Wykupienie polisy ubezpieczeniowej na swoją budowę chroni nasze interesy przez zrujnowaniem z powodu czynników niezależnych od nas. Suma gwarancyjna, na jaką opiewa polisa na budowę będzie zależała od kilku czynników. Decydująca jest wycena przez rzeczoznawcę, chociaż wiele firm korzysta również z operatów, przygotowanych przez inwestora i zatwierdzonych przez ubezpieczeniowego rzeczoznawcę. To czy budujemy za pieniądze pochodzące z kredytu hipotecznego czy też za swoje własne również ma znaczenie.

Dobry czas na budowę

Kategoria: Budowa domu, Papiery
Tagi: , , ,

Dobry czas na budowę Osoby, które uważnie obserwują kształtowanie się cen materiałów budowlanych, na pewno zauważyły że obecnie jest dobry czas na to, aby podjąć ostateczną decyzję o budowaniu domu. Czy jednak nie jest na to za późno? W końcu lato w pełni i bardzo trudno znaleźć ekipę budowlaną, która podjęłaby się pracy na naszej działce. Wszystkie dobre firmy już od dawna mają zlecenia, a partaczy nikt nie chce brać. To wszystko prawda. Czasami lepiej odłożyć budowanie domu na przyszły rok, niż korzystać z usług niesprawdzonych fachowców, którzy nic dobrego nie mają nam do zaoferowania. Ale to nie oznacza, że nie można już zaopatrzyć się w materiały budowlane w niskich cenach. Kto wie co będzie za rok? Owszem, jest możliwość że ceny spadną jeszcze bardziej. Wszystko jednak wskazuje na to, że już pod koniec roku nastąpią pierwsze podwyżki i ten trend utrzyma się przez wiele kolejnych lat. Czym powinniśmy dysponować, kiedy chcemy zakupić materiały budowlane na swoją przyszłą budowę. Najważniejsze są pieniądze. Bez tego ani rusz. Musimy mieć wystarczającą ilość własnej gotówki, za którą zrealizujemy zakup najbardziej potrzebnych materiałów. Kiedy to jest zapewnione, można przystąpić do poszukiwania miejsca, w którym otrzymamy najlepsze ceny. Czasami po doliczeniu kosztów transportu, nie warto wybierać odległych hipermarketów i hurtowni, w których towar jest o kilka złotych tańszy. W ostatecznym rozrachunku może to nas wyjść drożej niż zakupu w bliżej położonej i z pozoru droższej hurtowni, która jednak zapewnia bezpłatny przywóz materiałów na plac budowy. Musimy również wiedzieć w jaki sposób przygotować plac do przechowywania dużych ilości materiałów budowlanych. Nie ma problemu, jeżeli posiadamy już odpowiednio utwardzony i wyrównany teren. Wówczas można jedynie zabezpieczyć go przed wilgocią. Jeśli jednak plac budowy nie został w żadnym zakresie dostosowany do tego, aby ciężki samochód wypełniony po brzegi paletami z cegłami na niego wjechał, lepiej wcześniej zająć się jego przygotowaniem. Pozwoli to zaoszczędzić wielu problemów, jak na przykład takich że w rozmoczonym gruncie ciężki pojazd zakopie się na dobre, a wraz z nim nasz towar. Najlepsze warunki do przechowywania materiałów budowlanych zapewnia hangar lub garaż, lub inne zabudowane pomieszczenie. Nie tylko zabezpiecza ono materiały przed przemarzaniem, ale również chroni przez ryzykiem kradzieży, szczególnie na budowach położonych na uboczu.

Drzwi do budowanego domu

Kategoria: Budowa domu
Tagi: , , ,

Drzwi do budowanego domu Zanim budowany dom uzyska kształt i formę pozwalającą na zamieszkanie w nim, należy osiągnąć wiele pośrednich etapów. Jednym z nich jest stan surowy otwarty i surowy zamknięty. Aby to było możliwe, trzeba wykonać takie prace jak wzniesienie murów, wykonanie więźby dachowej i przymocowanie do niej pokrycia dachowego. Jednak to nie wszystkie rzeczy. W budowanym obiekcie często znajdują się wartościowe materiały budowlane oraz narzędzia. Mogą one stanowić łakomy kąsek dla wszelkiej maści złodziei i rzezimieszków, którzy kradzieżą zamierzają się wzbogacić. Można się przed nimi chronić, montując w budowanym domu tymczasowe drzwi na czas robót budowlanych. Z uwagi na to, że kupowanie i montaż nowych drzwi nie jest uzasadniony z powodu ryzyka ich uszkodzenia, w większości przypadków stosuje się drzwi tymczasowe budowlane, wykonane na placu budowy z desek. Takie drzwi nie przedstawiają żadnej wartości poza ceną materiału. Zazwyczaj będzie to kilka prostych desek, ułożonych pionowo i zbitych ze sobą innymi deskami, ułożonymi w kształt litery Z. Mocowanie takich drzwi odbywa się za pomocą specjalnych zawiasów budowlanych, wbijanych do muru gwoździami lub wkrętami. Zamknięciem jest typowa kłódka. Powinna być ona solidna i nieco lepszej jakości, tak aby podczas pierwszej próby włamania nie poddała się. Takie drzwi dobrze się sprawdzają na ogrodzonych placach budowy jako dodatkowe zabezpieczenie. Większy stopień ochrony można uzyskać, montując wewnątrz budynku niezależny, bezprzewodowy alarm z czujnikiem ruchu. Jeżeli zostanie umiejętnie ukryty, może pozostać niezauważony dla większości włamywaczy. Zasilanie alarmu realizowane jest za pomocą baterii.