Czas na budowe

Kategoria: Papiery
Tagi: , , ,

Czas na budowe Kiedy fundamenty zostaną wylane i minie 28 dni ich stygnięcia, można przystępować do wznoszenia na nich murów. To jest stosunkowo szybki etap, który w niewielkich obiektach może być zakończony po kilku dniach. W większych, wielokondygnacyjnych domach trwa to dłużej, między innymi dlatego że jest połączone z wylewaniem monolitycznych stropów, lub układaniem ich na belkach. Od jednego do kilku tygodni – tyle trzeba zaplanować. Możemy więc przyjąć, że za nami dwa pełne miesiące pracy i osiągnęliśmy stan surowy otwarty. Na tym etapie przystępuje się do budowania więźby dachowej. To kolejna skomplikowana czynność, która może zajmować więcej czasu, jeżeli dom posiada niestandardowy dach, z wieloma załamaniami i oknami. Jeden do dwóch tygodni. Tyle trzeba dodać do tego miejsca. Mając stan surowy otwarty, przystępujemy do montowania okien. To zajmuje kilka dni w średniej wielkości domu, jeżeli pracuje w nim doświadczona ekipa. Warto wiedzieć że nie należy poganiać pracowników, kiedy ci dokonują montażu okien. Każde okno powinno być starannie wypoziomowane. Tak aby w przyszłości nie było żadnych problemów z jego otwieraniem i zamykaniem. Kiedy okna znajdą się na swoich miejscach osiągnęliśmy stan surowy zamknięty. Licząc na okrągło, powinno minąć 3 miesiące od wbicia pierwszej łopaty do ziemi. Co dalej? Będzie można teraz wykonywać prace w środku, czyli instalacje kanalizacyjne, wodociągowe, grzewcze i elektryczne. Następnie ułożone zostaną tynki i wylewki na podłogach. Równolegle mogą być prowadzone prace związane z wykończeniem elewacji, a wcześniej ociepleniem budynku jednym z systemów izolacji termicznej.

Ile czasu zajmuje budowa domu

Kategoria: Budowa domu
Tagi: , ,

Ile czasu zajmuje budowa domu Miesiąc, dwa, a może pół roku? A może to wszystko pobożne życzenia i budowa domu zajmuje kilka lat? Odpowiedź jest skomplikowana i niejednoznaczna. Na ostateczny czas budowania domu wpływa kilka czynników. Zaangażowanie inwestorów, warunki pogodowe, technologia. A za wszystkim jak zawsze kryją się pieniądze. Można jednak spróbować zamknąć budowę domu w pewne czasowe, bardzo ogólne ramy, które dadzą lepsze wyobrażenie o tym procesie. Zacznijmy od przygotowania placu budowy. Konieczne będzie jego oczyszczenie z zarośli, wyrównanie, nawiezienie ziemi, wyznaczenie miejsca pod wykopy pod fundamenty, a także ich wykopanie. Plus minus trzeba się liczyć z czasem około jednego do dwóch tygodni. W międzyczasie można na plac budowy przywozić materiały i kruszywo, oraz przygotowywać zbrojenia pod fundamenty.

Dobry czas na budowę

Kategoria: Budowa domu, Papiery
Tagi: , , ,

Dobry czas na budowę Osoby, które uważnie obserwują kształtowanie się cen materiałów budowlanych, na pewno zauważyły że obecnie jest dobry czas na to, aby podjąć ostateczną decyzję o budowaniu domu. Czy jednak nie jest na to za późno? W końcu lato w pełni i bardzo trudno znaleźć ekipę budowlaną, która podjęłaby się pracy na naszej działce. Wszystkie dobre firmy już od dawna mają zlecenia, a partaczy nikt nie chce brać. To wszystko prawda. Czasami lepiej odłożyć budowanie domu na przyszły rok, niż korzystać z usług niesprawdzonych fachowców, którzy nic dobrego nie mają nam do zaoferowania. Ale to nie oznacza, że nie można już zaopatrzyć się w materiały budowlane w niskich cenach. Kto wie co będzie za rok? Owszem, jest możliwość że ceny spadną jeszcze bardziej. Wszystko jednak wskazuje na to, że już pod koniec roku nastąpią pierwsze podwyżki i ten trend utrzyma się przez wiele kolejnych lat. Czym powinniśmy dysponować, kiedy chcemy zakupić materiały budowlane na swoją przyszłą budowę. Najważniejsze są pieniądze. Bez tego ani rusz. Musimy mieć wystarczającą ilość własnej gotówki, za którą zrealizujemy zakup najbardziej potrzebnych materiałów. Kiedy to jest zapewnione, można przystąpić do poszukiwania miejsca, w którym otrzymamy najlepsze ceny. Czasami po doliczeniu kosztów transportu, nie warto wybierać odległych hipermarketów i hurtowni, w których towar jest o kilka złotych tańszy. W ostatecznym rozrachunku może to nas wyjść drożej niż zakupu w bliżej położonej i z pozoru droższej hurtowni, która jednak zapewnia bezpłatny przywóz materiałów na plac budowy. Musimy również wiedzieć w jaki sposób przygotować plac do przechowywania dużych ilości materiałów budowlanych. Nie ma problemu, jeżeli posiadamy już odpowiednio utwardzony i wyrównany teren. Wówczas można jedynie zabezpieczyć go przed wilgocią. Jeśli jednak plac budowy nie został w żadnym zakresie dostosowany do tego, aby ciężki samochód wypełniony po brzegi paletami z cegłami na niego wjechał, lepiej wcześniej zająć się jego przygotowaniem. Pozwoli to zaoszczędzić wielu problemów, jak na przykład takich że w rozmoczonym gruncie ciężki pojazd zakopie się na dobre, a wraz z nim nasz towar. Najlepsze warunki do przechowywania materiałów budowlanych zapewnia hangar lub garaż, lub inne zabudowane pomieszczenie. Nie tylko zabezpiecza ono materiały przed przemarzaniem, ale również chroni przez ryzykiem kradzieży, szczególnie na budowach położonych na uboczu.