Budowa – stać cię na nią

Kategoria: Budowa domu
Tagi: , ,

Budowa – stać cię na nią Nie wierzysz w to, że budowa domu może być na twoją kieszeń? Podobne odczucia mają tysiące innych Polaków. W rzeczywistości każdego z nas stać na to, aby wybudować dom i rozpocząć w nim nowe życie. Co należy zrobić, aby taki cel zrealizować? Musisz przede wszystkim wyznaczyć sobie czasowe ramy, w którym cała inwestycja będzie miała być zamknięta, a ty wprowadzisz się do domu. Może to być rok, dwa, trzy lub pięć. Ważne, aby ten czas był realistyczny i możliwy do wykonania – tylko wtedy planowanie ma sens. Następnie musisz ocenić swoje możliwości finansowe. Niestety większość naszych rodaków nie zarabia tak wiele pieniędzy, aby móc sobie pozwolić na zakup lub wybudowanie domu z własnych oszczędności. W takich momentach musimy przeprosić się z bankami i skorzystać z kredytów hipotecznych. Dla niektórych to może być dotkliwe, ale taka jest prawda. Nie należy się tego obawiać. Kredyty hipoteczne na budowę domu to jedne z najkorzystniej oprocentowanych pożyczek bankowych. Warto nadmienić że jeśli spełniasz wymogi stawiane przez program mieszkanie dla młodych, możesz ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe, wypłacane na zakup mieszkania lub domu od dewelopera.

Ubezpieczenie budowy ciąg dalszy

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,

Ubezpieczenie budowy ciąg dalszy W przypadku kiedy to bank finansuje przedsięwzięcie, a my spłacamy kredyt w ratach, ewentualne odszkodowanie zostanie wypłacone bankowi, jako głównemu inwestorowi. Nie oznacza to jednak że bank przejmie te pieniądze a my zostaniemy z niczym. Tak się nie dzieje. Bank porozumiewa się z właścicielem i wspólnie określany jest plan naprawczy przy wykorzystaniu pieniędzy z polisy ubezpieczeniowej. Pozwala to zaoszczędzić bardzo wielu wydatków. Jakie najczęściej zagrożenia mogą występować na placu budowy i być destrukcyjne dla obiektu? Kradzieże to jedne z nich. Oczywiście musimy spełnić pewne warunki, aby ubezpieczyciel pokrył straty dokonane przez złodzieja. Przede wszystkim plac budowy jak i sam obiekt musi być zabezpieczony przed próbą włamania. Odpowiednie ogrodzenie i drzwi to niezbędne minimum. Wszystkie wytyczne można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które towarzystwo ubezpieczeń ma obowiązek przekazać przed podpisaniem umowy. Również w przypadku niezachowania ostrożności przez pracowników i w efekcie spowodowania wypadku, polisa ubezpieczeniowa może pokrywać wszelkie związane z tym straty. Tu również mogą istnieć pewne wymogi, takie jak na przykład ten, że budowę domu realizowała legalnie działająca firma, nadzorowana przez kierownika budowy z ważnymi uprawnieniami budowlanymi.

Finansowanie budowy domu

Kategoria: Papiery
Tagi: , , ,

Finansowanie budowy domu Spójrzmy prawdzie w oczy. Blisko 85% wszystkich inwestycji budowlanych, realizowanych przez osoby prywatne, w naszym kraju finansowanych jest przez banki. Kredyty hipoteczne to produkty bankowe cieszące się największa popularnością wśród klientów. Dlaczego? Ponieważ to jedyna droga do tego, aby zrealizować swoje marzenia i zamieszkać na swoim. Aby móc uzyskać kredyt hipoteczny na wybudowanie domu, trzeba jednak spełniać bardzo surowe warunki stawiane przez bank. Należy przede wszystkim mieć udokumentowaną zdolność kredytową. To ona decyduje o tym, czy kredyt zostanie nam udzielony, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Na zdolność kredytową składa się kilka czynników. Przede wszystkim wysokość stałych zarobków, wynikających z tytułu umowy o pracę lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Kolejny czynnik to ilość osób na naszym utrzymaniu, oraz to czy do kredytu przystępujemy samodzielnie, czy z partnerem. Kiedy przyjdzie moment, że bank pozytywnie zaopiniuje nasz wniosek kredytowy, możemy zacząć przystępować do prac. Budowa domu nigdy nie odbywa się jednym ciągiem, tylko w etapach. Bank nie wypłaci nam pieniędzy w jednej transzy, tylko w częściach podzielonych na etapy. Oznacza to że będziemy musieć zgodnie z przedłożonym harmonogramem prac ukończyć każdy etap, przedstawić go pracownikowi banku do zaopiniowania i dopiero po tym zostanie nam wypłacona kolejna transza pieniędzy, która posłuży do zrealizowania następnego etapu. Pomimo że może to wyglądać na bardzo kłopotliwe i wiążące się z wieloma utrudnieniami, nie trudno zrozumieć takie stanowisko banku. Do tej pory było wiele przypadków, w których nieuczciwi kredytobiorcy skorzystali z bankowego kredytu i zamiast przeznaczyć pieniądze na wybudowanie domu, wykorzystali je do zaspokojenia własnych zachcianek. To sprawiło że banki na całym świecie bardzo mocno zmieniły politykę, rygorystycznie przestrzegając wszystkich zasad. Wiele osób mówi, że dom wybudowany na kredyt nie jest tak naprawdę domem właściciela – osoby, która go wybudowała, ale banku. Jest w tym nieco prawdy, ale nie do końca. Głównym tego powodem jest to, że akt notarialny podpisany jest przez właściciela – kredytobiorcę. Informacje o tym, że na nieruchomości ciąży zadłużenie znajduje się w księdze wieczystej. W praktyce oznacza to, że dopóki kredytobiorca spłaca swoje należności względem banku, nikt mu nie odbierze prawa do nieruchomości. Jeżeli jednak pojawią się problemy ze spłatą i banki i kredytobiorca nie dojdą do porozumienia, bank może żądać zlicytowania tej nieruchomości i spłaty długu z tych pieniędzy.