Budowa domu i deszcz

Kategoria: Budowa domu
Tagi: , , ,

Budowa domu i deszcz Czy da się budować dom, kiedy pada deszcz? Oczywiście że tak. Gdyby to nie było możliwe, przez około 1/3 letniego sezonu wszystkie budowy w kraju by opustoszały, a pracownicy musieliby dla siebie szukać nowych zajęć w innym zawodzie. Ale nie wszystkie prace mogą być wykonywane, kiedy pada mocny deszcz. Budowa domu to proces wieloetapowy, rozpoczynający się od prac ziemnych – wykopania fundamentów. Wykopy pod fundamenty nie powinny być realizowane w deszczową pogodę, gdyż grozi to obsuwaniem się gruntu do wykopu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku prac prowadzonych na gliniastych i mało związanych podłożach, a także wtedy kiedy wykopy są głębokie i prowadzone przez ludzi. Niejednokrotnie można usłyszeć w mediach wstrząsające wiadomości, że pracownicy zostali zasypani w wykopie przez obsuwające się ściany. Niekoniecznie musiało wtedy padać – wystarczy że grunt był luźny, nie zabezpieczony szalunkami i rozporami. To doprowadziło się do zawalenia jednej ze ścian i zasypania pracowników. Pomoc w takich sytuacjach przychodzi zazwyczaj za późno. Aby takich przypadków uniknąć należy przestrzegać następujących zasad. Wykopy najlepiej wykonywać koparką. Pogoda powinna być sprzyjająca, czyli nie powinno padać. Kiedy wykopy są głębokie, należy je od środka zabezpieczać metalowymi rozporami, chroniącymi ściany przed zawaleniem. Woda gromadząca się w wykopie powinna być wypompowywana i wyprowadzana do cieku wodnego.

Praca podczas deszczu

Kategoria: Budowa domu
Tagi: , ,

Praca podczas deszczu A jakie prace na budowie domu można wykonywać, kiedy pada deszcz? Na przykład murowanie i inne prace mokre, w których wilgoć jest pożądana. Wyjątkiem jest tynkowanie. Zacinający mocny deszcz może powodować na elewacji wgłębienia, trudne do usunięcia. Oczywiście prace mogą być prowadzone również wewnątrz budynku – tynkowanie, wylewanie posadzek czy prace instalatorskie. Tutaj obecność deszczu w niczym i nikomu nie przeszkadza. Deszcz może być groźny dla osób, wykonujących prace dekarskie i związane ze składaniem więźby dachowej. Namoczone drewno staje się bardzo śliskie, a przez to niebezpieczne. Jeden nieostrożny ruch może doprowadzić do ujechania nogi i upadku z dachu. Można tego uniknąć, stosując profesjonalne zabezpieczenia w postaci lin i uprzęży. Ostatecznie, jeżeli nie czujemy się na siłach aby pracować w czasie deszczu na budowie, lepiej z tego zrezygnować i przełożyć to na inny termin, kiedy pogoda będzie dla nas bardziej sprzyjająca. Z pewnością taka decyzja może przynieść więcej korzyści niż strat.

Ogród kwiatowy

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,

Ogród kwiatowy Dom powinien być ostoją dla jego domowników. Kiedy jest ładna pogoda wolimy jednak spędzać czas wolny poza nim i wybieramy odpoczynek w ogrodzie. Aby miejsce to było przyjazne wymaga ogromnego wkładu oraz twórczości, ponieważ każdy element powinien mieć swoje miejsce na działce. Jeśli chcemy, aby nasz ogród był kwiatowym powinniśmy na samym początku podzielić strefy działki na kilka części, czyli teren zacieniony, słoneczny oraz przejściowy, który do południa jest zacieniony a popołudniu daje dużo światła, ułatwi nam to przede wszystkim umiejscowienie roślin. Każde z nich wymagają innego podłoża oraz warunków do rozwoju. Dobrym pomysłem w ogrodzie kwiatowym jest też zadbanie o krany na podwórku, dzięki nim w każdej części działki będziemy mieli dostęp do wody i podlejemy nasze roślinki. To, jakie kwiaty wybierzemy jest już sprawą indywidualną, czyli naszego gustu dobrze jednak, aby ogród kwitł płynnie, czyli kiedy okres kwitnięcia jednej rośliny minie powinien zacząć się czas rozkwitu kolejne, dzięki czemu ogród każdego tygodnia będzie atrakcyjny oraz zaskakujący. Ogród kwiatowy jest szczególnie atrakcyjny w porze wiosennej oraz letniej poza walorami estetycznymi ogród taki pachnie zjawiskowo te aspekty sprawiają, że coraz więcej ludzie decyduje się na ogród na działce.