Ogródek warzywny

Kategoria: Relaks
Tagi: , , ,

Ogródek warzywny Każdy z nas ceni sobie warzywa. Używamy je w zasadzie, co dziennie do kolokacji czy też obiadu. Dzięki nim możemy do naszego organizmu dostarczyć odpowiednią dawkę witamin oraz składników mineralnych. Wiele osób posiadających działkę nie wyobraża sobie nie mieć na niej ogródka warzywnego. Jakie jednak miejsce na nie wybrać? Sprawa nie jest prosta, ponieważ warzywa do prawidłowego wzrostu potrzebują zarówno światła, jaki wody, dlatego najlepiej, aby był to teren częściowo zacieniony i nie bezpośrednio na słońcu. Jeśli nie mamy takiego miejsca możemy szybko je stworzyć, pomogą nam drzewa owocowe, które zacienią przestrzeń. Kolejnym aspektem jest odległość od domu. Dobrze, aby ogródek był stosunkowo, blisko ponieważ wtedy korzystanie z jego dobrodziejstw jest o wiele bardziej wygodne i szybkie. Pamiętajmy też, że ogródek nie musi być wcale zwykłą przestrzenią użyteczną można z tego fragmentu działku zrobić coś innowacyjnego, czyli na przykład ciekawie wykonać ogrodzenie może być drewniane lub z kamieni. Tak na prawdę wszytko zależy od naszej koncepcji i pomysłowości. Ogródek może wyglądać ładnie a przy tym być bardzo użyteczny i wygodny nic dziwnego, że wciąż cieszy się tak dużym powodzeniem wśród działkowiczów.

Warzywa na działce

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , ,

Warzywa na działce Zagospodarowanie użytkowe działki nie może pominąć części warzywnej. Część z warzywami to bardzo ciekawa sprawa, ponieważ po mimo wielkiej funkcji użytkowej, dzięki kilku prostym zabiegom może stać się doskonałą ozdobą każdej posiadłości. Najczęściej spotyka się wydzielone części działki za pomocą żywopłotu, który częściowo zasłania warzywniak. Zanim przystąpimy do sadzenia warzyw musimy odpowiednio przygotować naszą ziemię pod uprawę. W przypadku niewielkiej powierzchni możemy wszelkie prace wykonać ręcznie, co generalnie sprawia nam o wiele więcej przyjemności. Pierwszym zadanie będzie przekopanie ziemi, polega to na obróceniu pewnej warstwy ziemi, aby nadać jej pulchności. Często podczas przekopywania miesza się ziemię z dodatkami odżywczymi jak wapno, kompost czy nawozy. Następnie trzeba ziemię przygotować pod siew, a więc należy ją wygładzić oraz nadać odpowiedni kształt pod określone warzywa. Każdy z działkowiczy, który posiada własny warzywniak potwierdzi fakt, że warzywa wyrwane z własnego ogródka są o wiele smaczniejsze i zdrowsze. Nie posiadają, bowiem w swoim składzie pestycydów oraz wszelkich szkodliwych przyspieszaczy wzrostu. Ważna jest satysfakcja, jaką poczujemy, kiedy nasze warzywa zaczną rosnąć, a następnie doczekamy pierwszych zbiorów.

Wydzielanie części działki za pomocą ogrodzenia

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , ,

Wydzielanie części działki za pomocą ogrodzenia Działka użytkowa to nie tylko dom i trawnik, ale każdy z nas pragnie mieć, choć część warzywniaka czy rabaty kwiatowej. W przypadku, kiedy mamy małą, kilkuarową działkę nie zawsze możemy sobie pozwolić na odległe przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami naszej posiadłości. W takiej sytuacji bardzo ciekawym rozwiązaniem okazuje się zastosowanie tradycyjnego ogrodzenia, jako granica pomiędzy częściami działki. Musimy jednak wiedzieć, że nasze potrzeby bardzo często się zmieniają, a więc ten plan działki, który podobał nam się w tym roku może zostać zmodyfikowany przez zimę i w następnym sezonie zapragniemy naszą działkę zagospodarować inaczej. Budując ogrodzenia, jako granica powinniśmy robić to w sposób mobilny, tak aby można było go szybko zdemontować i postawić w innym miejscu. Najlepszym pomysłem jest naturalnie pot z paneli, ponieważ są one najszybsze do składania i rozbierania. Kiepskim pomysłem jest stawianie ogrodzenia na fundamencie, ponieważ zabiera on sporą część działki, a po przesunięciu płotu wymaga bardzo wiele pracy, aby go usunąć. Siatka pleciona również się doskonale nadaje, ponieważ słupki lokowane są w glebie, a więc ich modernizacja również nie sprawi nam wiele trudności.