System gospodarczy

Kategoria: Budowa domu
Tagi: , , ,

System gospodarczy Na jaki system budowania domu lepiej się zdecydować? Skorzystanie z usług firmy budowlanej, budowanie domu systemem gospodarczym, czyli samodzielnie z pomocą rodziny, czy może zakup gotowego domu od dewelopera? Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, które postaramy się przeanalizować w tym artykule. Zacznijmy od budowania domu przez firmę budowlaną. Jedną z największych trudności będzie znalezienie odpowiednich fachowców, którzy znają się na swojej pracy, są terminowi i uczciwi. Takie firmy istnieją, jednak w większości przypadków mają terminy zajęte na wiele miesięcy do przodu. Mają również ceny wyższe od konkurencji, co wynika z dużego popytu na ich usługi. To jeden z powodów, dla których wielu inwestorów decyduje się wybudować dom systemem gospodarczym. Ma on wiele zalet, a do największych należą niższe koszty. Niskie koszty budowania domu samodzielnie, wynikają z tego, że nie musimy płacić obcej firmie za robociznę. Samodzielnie zajmując się zdecydowaną większością prac redukujemy koszty nawet o 40% w stosunku do innych metod budowania. Jednak tu również czekają na nas liczne pułapki. Jedną z nich jest to, że nie zawsze mamy na tyle dużo wolnego czasu, aby dom wybudować tak szybko jak firma budowlana. Jeżeli budowanie domu łączymy z pracą zawodową, to czas potrzebny na zakończenie inwestycji może być nawet kilka razy dłuższy niż w innych przypadkach. Musimy się liczyć również z tym, że brak naszej wiedzy i umiejętności objawi się w pewnych niedoróbkach i błędach – często widocznych dopiero kiedy zamieszkamy w budynku.

Budowa – stać cię na nią

Kategoria: Budowa domu
Tagi: , ,

Budowa – stać cię na nią Nie wierzysz w to, że budowa domu może być na twoją kieszeń? Podobne odczucia mają tysiące innych Polaków. W rzeczywistości każdego z nas stać na to, aby wybudować dom i rozpocząć w nim nowe życie. Co należy zrobić, aby taki cel zrealizować? Musisz przede wszystkim wyznaczyć sobie czasowe ramy, w którym cała inwestycja będzie miała być zamknięta, a ty wprowadzisz się do domu. Może to być rok, dwa, trzy lub pięć. Ważne, aby ten czas był realistyczny i możliwy do wykonania – tylko wtedy planowanie ma sens. Następnie musisz ocenić swoje możliwości finansowe. Niestety większość naszych rodaków nie zarabia tak wiele pieniędzy, aby móc sobie pozwolić na zakup lub wybudowanie domu z własnych oszczędności. W takich momentach musimy przeprosić się z bankami i skorzystać z kredytów hipotecznych. Dla niektórych to może być dotkliwe, ale taka jest prawda. Nie należy się tego obawiać. Kredyty hipoteczne na budowę domu to jedne z najkorzystniej oprocentowanych pożyczek bankowych. Warto nadmienić że jeśli spełniasz wymogi stawiane przez program mieszkanie dla młodych, możesz ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe, wypłacane na zakup mieszkania lub domu od dewelopera.

Domy szkieletowe

Kategoria: Budowa domu, Porady
Tagi: , , ,

Domy szkieletowe Domy szkieletowe mogą powstawać w technologii szkieletu drewnianego i metalowego. Dla domów mieszkalnych szkielety stalowe są wykorzystywane rzadziej, z uwagi na wyższe koszty. Dom szkieletowy ma kilka podstawowych zalet. Jest zazwyczaj energooszczędny, a więc koszty jego utrzymywania są małe. Jest również tani w produkcji – przynajmniej w krajach, w których drewniany surowiec nadal jest sprzedawany w atrakcyjnie niskich cenach. Do tych miejsc zalicza się wcześniej wspomniana Skandynawia i Ameryka Północna. W tych miejscach domy szkieletowe występują w największym zagęszczeniu. Niestety, technologia ta nie jest również pozbawiona wad. Do największych mankamentów należy stosunkowo mała wytrzymałość domów szkieletowych. W odróżnieniu od domów murowanych, w kanadyjczykach częścią nośną jest drewniany, ażurowy szkielet. To on odpowiada za przenoszenie wszystkich obciążeń. Pomimo że w dobrych warunkach pogodowych taki dom zachowuje się całkiem poprawnie, to jednak w starciu z większym huraganem składa się jak domek z kart. Domy murowane co najwyżej mogą ucierpieć w jednym elemencie – dachu. Cała reszta pozostaje jednak nienaruszona i w dalszym ciągu chroni mieszkańców przed niebezpieczną aurą, która w każdej chwili może zaatakować. Wybierając technologie, w której zostanie wybudowany wasz dom, warto pamiętać o tych wszystkich zaleceniach i uwagach, wymienionych w niniejszym tekście.

Budowa domu i deszcz

Kategoria: Budowa domu
Tagi: , , ,

Budowa domu i deszcz Czy da się budować dom, kiedy pada deszcz? Oczywiście że tak. Gdyby to nie było możliwe, przez około 1/3 letniego sezonu wszystkie budowy w kraju by opustoszały, a pracownicy musieliby dla siebie szukać nowych zajęć w innym zawodzie. Ale nie wszystkie prace mogą być wykonywane, kiedy pada mocny deszcz. Budowa domu to proces wieloetapowy, rozpoczynający się od prac ziemnych – wykopania fundamentów. Wykopy pod fundamenty nie powinny być realizowane w deszczową pogodę, gdyż grozi to obsuwaniem się gruntu do wykopu. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku prac prowadzonych na gliniastych i mało związanych podłożach, a także wtedy kiedy wykopy są głębokie i prowadzone przez ludzi. Niejednokrotnie można usłyszeć w mediach wstrząsające wiadomości, że pracownicy zostali zasypani w wykopie przez obsuwające się ściany. Niekoniecznie musiało wtedy padać – wystarczy że grunt był luźny, nie zabezpieczony szalunkami i rozporami. To doprowadziło się do zawalenia jednej ze ścian i zasypania pracowników. Pomoc w takich sytuacjach przychodzi zazwyczaj za późno. Aby takich przypadków uniknąć należy przestrzegać następujących zasad. Wykopy najlepiej wykonywać koparką. Pogoda powinna być sprzyjająca, czyli nie powinno padać. Kiedy wykopy są głębokie, należy je od środka zabezpieczać metalowymi rozporami, chroniącymi ściany przed zawaleniem. Woda gromadząca się w wykopie powinna być wypompowywana i wyprowadzana do cieku wodnego.

Ile czasu zajmuje budowa domu

Kategoria: Budowa domu
Tagi: , ,

Ile czasu zajmuje budowa domu Miesiąc, dwa, a może pół roku? A może to wszystko pobożne życzenia i budowa domu zajmuje kilka lat? Odpowiedź jest skomplikowana i niejednoznaczna. Na ostateczny czas budowania domu wpływa kilka czynników. Zaangażowanie inwestorów, warunki pogodowe, technologia. A za wszystkim jak zawsze kryją się pieniądze. Można jednak spróbować zamknąć budowę domu w pewne czasowe, bardzo ogólne ramy, które dadzą lepsze wyobrażenie o tym procesie. Zacznijmy od przygotowania placu budowy. Konieczne będzie jego oczyszczenie z zarośli, wyrównanie, nawiezienie ziemi, wyznaczenie miejsca pod wykopy pod fundamenty, a także ich wykopanie. Plus minus trzeba się liczyć z czasem około jednego do dwóch tygodni. W międzyczasie można na plac budowy przywozić materiały i kruszywo, oraz przygotowywać zbrojenia pod fundamenty.

Deweloper

Kategoria: Budowa domu, Porady
Tagi: , , ,

Deweloper Zakup gotowego domu od dewelopera jest chyba najwygodniejszą opcją, na jaką możemy się zdecydować. Mając pieniądze kupujemy dokładnie taki budynek, jaki nam się podoba. Jest on wykończony albo pod klucz, nadający się do wprowadzenia, albo przygotowany do wykończenia, czyli posiada wylewki i tynki oraz instalację. Zaletą takiego systemu budowania i kupowania jest to, że dom objęty jest gwarancją i wykonany przez fachowców. W ten sposób unika się częstych błędów i pomyłek, które towarzyszą dwóm wcześniejszym metodom wznoszenia budynków. Kolejna rzecz, o jakiej należy pamiętać wybierając dom od dewelopera jest to, że wielu z nas będzie mogło skorzystać z rządowego programu dopłat Mieszkanie dla Młodych. 10 lub 15% dofinansowania do kupna domu lub mieszkania może być bardzo dużą pomocą finansową, której nie uzyskamy decydując się na samodzielnie budowanie domu – czy to własnymi rękami, czy z pomocą firmy budowlanej.