Czas na budowe

Kategoria: Papiery
Tagi: , , ,

Czas na budowe Kiedy fundamenty zostaną wylane i minie 28 dni ich stygnięcia, można przystępować do wznoszenia na nich murów. To jest stosunkowo szybki etap, który w niewielkich obiektach może być zakończony po kilku dniach. W większych, wielokondygnacyjnych domach trwa to dłużej, między innymi dlatego że jest połączone z wylewaniem monolitycznych stropów, lub układaniem ich na belkach. Od jednego do kilku tygodni – tyle trzeba zaplanować. Możemy więc przyjąć, że za nami dwa pełne miesiące pracy i osiągnęliśmy stan surowy otwarty. Na tym etapie przystępuje się do budowania więźby dachowej. To kolejna skomplikowana czynność, która może zajmować więcej czasu, jeżeli dom posiada niestandardowy dach, z wieloma załamaniami i oknami. Jeden do dwóch tygodni. Tyle trzeba dodać do tego miejsca. Mając stan surowy otwarty, przystępujemy do montowania okien. To zajmuje kilka dni w średniej wielkości domu, jeżeli pracuje w nim doświadczona ekipa. Warto wiedzieć że nie należy poganiać pracowników, kiedy ci dokonują montażu okien. Każde okno powinno być starannie wypoziomowane. Tak aby w przyszłości nie było żadnych problemów z jego otwieraniem i zamykaniem. Kiedy okna znajdą się na swoich miejscach osiągnęliśmy stan surowy zamknięty. Licząc na okrągło, powinno minąć 3 miesiące od wbicia pierwszej łopaty do ziemi. Co dalej? Będzie można teraz wykonywać prace w środku, czyli instalacje kanalizacyjne, wodociągowe, grzewcze i elektryczne. Następnie ułożone zostaną tynki i wylewki na podłogach. Równolegle mogą być prowadzone prace związane z wykończeniem elewacji, a wcześniej ociepleniem budynku jednym z systemów izolacji termicznej.

Budowa willi – skąd brać projekt

Kategoria: Papiery
Tagi: , ,

Budowa willi – skąd brać projekt W sprzedaży oraz w internecie znajdziemy wiele katalogów z gotowymi projektami domów jednorodzinnych. Jednak kiedy zamierzamy wybudować willę, pojawia się problem. Dla takich nieruchomości wcale nie ma tylu projektów, ile byśmy chcieli otrzymać. Czy nie można zatem liczyć na gotowe projekty willi? Czy jesteśmy zawsze skazani na indywidualne projekty, gdy zamierzamy stać się właścicielem niebanalnego, dużego domu, w którym będzie mieszkało się wygodnie? Okazuje się że tak. Dlaczego architekci tak niechętnie projektują wille i nie czynią z nich projektów gotowych do zakupu. Odpowiedź jak zwykle jest prosta. Nakład czasu na wykonanie projektu domku jednorodzinnego i projektu willi jest zupełnie inny. Projekty domków są najchętniej kupowane. Akceptowany koszt budowy takiej nieruchomości to kolejna zaleta i czynnik, przemawiający za takimi projektami. Niestety wybudowanie luksusowej willi to koszt kilkukrotnie przewyższający wartość domku dla jednej rodziny. To z kolei oznacza że wykonanie projektu zajmuje więcej czasu i jest droższe. Mało który architekt chce się zdecydować na poświęcenie olbrzymiej ilości czasu na to, aby przygotować projekt, który nie daje gwarancji że zostanie kiedyś sprzedany. Poza tym, wielu inwestorów decydujących się na wybudowanie tak luksusowej rezydencji dysponuje dużym budżetem. Jest on tak wielki, że bez problemów mogą sobie pozwolić na to aby zamówić projekt pod własne dyktando. Jest to wręcz wskazane, gdyż pozwala umieścić w nieruchomości wszystkie rzeczy, których się oczekuje.

Dobry czas na budowę

Kategoria: Budowa domu, Papiery
Tagi: , , ,

Dobry czas na budowę Osoby, które uważnie obserwują kształtowanie się cen materiałów budowlanych, na pewno zauważyły że obecnie jest dobry czas na to, aby podjąć ostateczną decyzję o budowaniu domu. Czy jednak nie jest na to za późno? W końcu lato w pełni i bardzo trudno znaleźć ekipę budowlaną, która podjęłaby się pracy na naszej działce. Wszystkie dobre firmy już od dawna mają zlecenia, a partaczy nikt nie chce brać. To wszystko prawda. Czasami lepiej odłożyć budowanie domu na przyszły rok, niż korzystać z usług niesprawdzonych fachowców, którzy nic dobrego nie mają nam do zaoferowania. Ale to nie oznacza, że nie można już zaopatrzyć się w materiały budowlane w niskich cenach. Kto wie co będzie za rok? Owszem, jest możliwość że ceny spadną jeszcze bardziej. Wszystko jednak wskazuje na to, że już pod koniec roku nastąpią pierwsze podwyżki i ten trend utrzyma się przez wiele kolejnych lat. Czym powinniśmy dysponować, kiedy chcemy zakupić materiały budowlane na swoją przyszłą budowę. Najważniejsze są pieniądze. Bez tego ani rusz. Musimy mieć wystarczającą ilość własnej gotówki, za którą zrealizujemy zakup najbardziej potrzebnych materiałów. Kiedy to jest zapewnione, można przystąpić do poszukiwania miejsca, w którym otrzymamy najlepsze ceny. Czasami po doliczeniu kosztów transportu, nie warto wybierać odległych hipermarketów i hurtowni, w których towar jest o kilka złotych tańszy. W ostatecznym rozrachunku może to nas wyjść drożej niż zakupu w bliżej położonej i z pozoru droższej hurtowni, która jednak zapewnia bezpłatny przywóz materiałów na plac budowy. Musimy również wiedzieć w jaki sposób przygotować plac do przechowywania dużych ilości materiałów budowlanych. Nie ma problemu, jeżeli posiadamy już odpowiednio utwardzony i wyrównany teren. Wówczas można jedynie zabezpieczyć go przed wilgocią. Jeśli jednak plac budowy nie został w żadnym zakresie dostosowany do tego, aby ciężki samochód wypełniony po brzegi paletami z cegłami na niego wjechał, lepiej wcześniej zająć się jego przygotowaniem. Pozwoli to zaoszczędzić wielu problemów, jak na przykład takich że w rozmoczonym gruncie ciężki pojazd zakopie się na dobre, a wraz z nim nasz towar. Najlepsze warunki do przechowywania materiałów budowlanych zapewnia hangar lub garaż, lub inne zabudowane pomieszczenie. Nie tylko zabezpiecza ono materiały przed przemarzaniem, ale również chroni przez ryzykiem kradzieży, szczególnie na budowach położonych na uboczu.

Finansowanie budowy domu

Kategoria: Papiery
Tagi: , , ,

Finansowanie budowy domu Spójrzmy prawdzie w oczy. Blisko 85% wszystkich inwestycji budowlanych, realizowanych przez osoby prywatne, w naszym kraju finansowanych jest przez banki. Kredyty hipoteczne to produkty bankowe cieszące się największa popularnością wśród klientów. Dlaczego? Ponieważ to jedyna droga do tego, aby zrealizować swoje marzenia i zamieszkać na swoim. Aby móc uzyskać kredyt hipoteczny na wybudowanie domu, trzeba jednak spełniać bardzo surowe warunki stawiane przez bank. Należy przede wszystkim mieć udokumentowaną zdolność kredytową. To ona decyduje o tym, czy kredyt zostanie nam udzielony, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Na zdolność kredytową składa się kilka czynników. Przede wszystkim wysokość stałych zarobków, wynikających z tytułu umowy o pracę lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Kolejny czynnik to ilość osób na naszym utrzymaniu, oraz to czy do kredytu przystępujemy samodzielnie, czy z partnerem. Kiedy przyjdzie moment, że bank pozytywnie zaopiniuje nasz wniosek kredytowy, możemy zacząć przystępować do prac. Budowa domu nigdy nie odbywa się jednym ciągiem, tylko w etapach. Bank nie wypłaci nam pieniędzy w jednej transzy, tylko w częściach podzielonych na etapy. Oznacza to że będziemy musieć zgodnie z przedłożonym harmonogramem prac ukończyć każdy etap, przedstawić go pracownikowi banku do zaopiniowania i dopiero po tym zostanie nam wypłacona kolejna transza pieniędzy, która posłuży do zrealizowania następnego etapu. Pomimo że może to wyglądać na bardzo kłopotliwe i wiążące się z wieloma utrudnieniami, nie trudno zrozumieć takie stanowisko banku. Do tej pory było wiele przypadków, w których nieuczciwi kredytobiorcy skorzystali z bankowego kredytu i zamiast przeznaczyć pieniądze na wybudowanie domu, wykorzystali je do zaspokojenia własnych zachcianek. To sprawiło że banki na całym świecie bardzo mocno zmieniły politykę, rygorystycznie przestrzegając wszystkich zasad. Wiele osób mówi, że dom wybudowany na kredyt nie jest tak naprawdę domem właściciela – osoby, która go wybudowała, ale banku. Jest w tym nieco prawdy, ale nie do końca. Głównym tego powodem jest to, że akt notarialny podpisany jest przez właściciela – kredytobiorcę. Informacje o tym, że na nieruchomości ciąży zadłużenie znajduje się w księdze wieczystej. W praktyce oznacza to, że dopóki kredytobiorca spłaca swoje należności względem banku, nikt mu nie odbierze prawa do nieruchomości. Jeżeli jednak pojawią się problemy ze spłatą i banki i kredytobiorca nie dojdą do porozumienia, bank może żądać zlicytowania tej nieruchomości i spłaty długu z tych pieniędzy.

Projekt działki

Kategoria: Papiery
Tagi: , ,

Projekt działki Planując zagospodarowanie działki musimy przede wszystkim uwzględnić położenie naszego domu, to on w dużej mierze przesądza czy nasza działka jest dużym ternem nasłonecznionym czy też może tylko wąskim paskiem zieleni. Jak widać wszytko jest ze sobą ściśle powiązane. Działkę musimy zorganizować tak abyśmy dobrze się na niej czuli. Jeśli lubimy ogrody watro dom usytuować na przodzie działki z kolei, kiedy nie lubimy prac na działce oraz roślin wówczas dom może zajmować większą cześć naszego terenu. Planując działkę musimy też zapoznać się z jej stanem, czyli dokonać inwentaryzacji wszystkich roślin, jakie tu są. Musimy je uwzględnić w swym projekcie, czyli sprawdzić ich stan i czy można je wyciąć. Wiele z drzew jest pod ochroną i jest to nie możliwe. Drzewa można też wykorzystać do zacienienia ogrodu, uzyskać dzięki nim troszkę intymności, czy osłonić się przed kurzem, który może być bardzo uciążliwy. Kiedy już zaplanujemy zieleń musimy zastanowić się nad położeniem poszczególnych elementów na działce, czyli planujemy podjazdy, place zabaw, ogrody. Dzięki tej malej urbanistyce możemy właściwie wydzielić przestrzeń, aby uzyskać jak najwięcej wolnego terenu. Dobrym pomysłem jest przed przystąpieniem do prac fizycznych nanieść wszystko na plan i zrobić własny projekt działki wyeliminuje to błędy i stratę czasu.

BHP na budowie

Kategoria: Papiery
Tagi: , , ,

BHP na budowie Tak jak w każdej pracy, tak i na budowie domu należy przestrzegać odpowiednich przepisów BHP. Nieprzypadkowo plac budowy to jedno z miejsc, w których dochodzi najczęściej do wypadków. Od niewielkich skaleczeń i stłuczeń, po większe urazy, często ze skutkiem śmiertelnym. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich osób pracujących na budowach, zamierzamy szerzyć wiedzę o tym, jakie są podstawowe przepisy BHP, których przestrzeganie powinno wejść w krew każdego pracownika. Zapoznaj się z tym tekstem, jeśli chcesz aby budowa domu była bezpieczna. Najważniejszym obowiązkiem każdego inwestora i kierownika budowy, jest wyznaczenie terenu pracy, a następnie jego odgrodzenie za pomocą tymczasowego płotu. Ma to uniemożliwić wtargnięcie na teren budowy osobom postronnym, często nieświadomym czyhających to zagrożeń. Ogrodzenie placu budowy może być wykonane z blaszanych płyt falistych, lub siatki budowlanej. Taki płot powinien być na tyle solidny, aby nie zawalił się pod własnym ciężarem i wytrzymał napór wiatru lub innych ludzi. To dopiero początek pracy. Na płocie muszą być umieszczone tabliczki ostrzegające przed tym, że wejście na plac budowy grozi niebezpieczeństwem i jest to surowo wzbronione. Również brama wjazdowa na teren budowy musi być wyposażona w skuteczne zamknięcie, pozwalające zabezpieczyć wrota przed otwarciem przez ludzi nieupoważnionych. Na ogrodzeniu ma się znaleźć żółta tablica informacyjna, informująca o tym jaka inwestycja jest w danym miejscu prowadzona, kto jest inwestorem, a kto kierownikiem budowy, muszą być podane telefony do obu tych osób. Należy również na tablicy umieścić numer wydanego pozwolenia na budowę, oraz nazwę organu, który go wydała. Musi być również obecna informacja o tym, kto sprawuje kontrolę nad tą inwestycją. Tablica musi być umieszczona w widocznym miejscu i trwale zamocowana. Na samym placu budowy również będziemy mieć wiele do wykonania. Budowa domu rządzi się wieloma swoimi prawami. Pracownicy często nie przestrzegają elementarnych zasad bezpieczeństwa, na przykład korzystają z nieprawidłowo zmontowanych rusztowań, lub wchodzą na dach bez korzystania z zabezpieczeń takich jak liny i uprzęże. Za pracowników odpowiada kierownik budowy i to do jego obowiązków należy napominanie ich i pilnowanie. Kiedy to nie przynosi rezultatu, przełożony może udzielić nagany pracownikowi, a nawet zwolnić go z pracy w trybie natychmiastowym za rażące niedopełnienie obowiązków służbowych.