Ekologiczne domy – warto budować?

Kategoria: Porady
Tagi: , , ,

Ekologiczne domy – warto budować? Modne ostatnimi czasy określenie domy ekologiczne, jak mantra jest powtarzane przez przedstawicieli biur nieruchomości, właścicieli firm budowlanych, architektów i deweloperów. Czy rzeczywiście budowa domów ekologicznych jest tak bardzo opłacalna, że warto się na nią zdecydować w miejsce tradycyjnego budownictwa? Odpowiedzi na te i inne pytania należy szukać w branżowej prasie, w której z pewnością odkryjemy wiele korzystnych wskazówek. Główną zaletą domów ekologicznych jest to, że wykorzystują one odnawialne źródła energii – na przykład w celu ogrzewania budynku lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ale to nie jedyne korzyści. Trzeba wiedzieć nam o tym, że unia europejska bardzo mocno wspiera ekologiczne budownictwo, między innymi przez system dopłat do budowanych w ten sposób domów. Pomimo że budowa domów ekologicznych w Polsce jeszcze nie jest tak popularna jak na zachodzie, to z roku na rok przybywa firm i osób prywatnych, zainteresowanych tym tematem. Z pewnością ma na to wpływ system dopłat, które w niektórych przypadkach wynoszą aż 30% całkowitego kosztu wybudowania nieruchomości. Wcale nie ma jednak łatwo otrzymać takie wsparcie finansowe. Aby zostało ono przyznane, trzeba spełnić wiele ciężkich warunków stawianych przez urzędników z Brukseli. Najważniejsze z nich dotyczą energooszczędności budynku, która nie może być mniejsza niż parametry znajdujące się w wytycznych. Spełnienie takich wymogów nie jest proste i wiąże się z koniecznością skorzystania z doświadczonych biur projektowych, specjalizujących się w takich projektach energooszczędnych. Kiedy jednak przebrniemy przez całą ścieżkę formalności, może nas spotkać naprawdę miła nagroda w postaci kilkudziesięciu tysięcy złotych, które można przeznaczyć na sfinansowanie części swojej inwestycji. Pieniądze są wypłacane na rachunek inwestora przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Skorzystanie z takiej dopłaty, podobnie jak ma to miejsce w innych programach finansowych organizowanych przez państwo, wiąże się z kilkoma ograniczeniami. Wybudowanego domu nie możemy sprzedać w ciągu 5 lat od oddania go do użytku. Jeżeli tego dokonamy, będziemy musieć zwrócić część środków z dofinansowania, pomniejszonych proporcjonalnie o czas, przez który budynek zamieszkiwaliśmy. Wybudowany dom ekologiczny nie może również służyć celom innym niż zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Nie może być na przykład przeznaczony jako budynek inwestycyjny z mieszkaniami do wynajęcia.

Domy szkieletowe

Kategoria: Budowa domu, Porady
Tagi: , , ,

Domy szkieletowe Domy szkieletowe mogą powstawać w technologii szkieletu drewnianego i metalowego. Dla domów mieszkalnych szkielety stalowe są wykorzystywane rzadziej, z uwagi na wyższe koszty. Dom szkieletowy ma kilka podstawowych zalet. Jest zazwyczaj energooszczędny, a więc koszty jego utrzymywania są małe. Jest również tani w produkcji – przynajmniej w krajach, w których drewniany surowiec nadal jest sprzedawany w atrakcyjnie niskich cenach. Do tych miejsc zalicza się wcześniej wspomniana Skandynawia i Ameryka Północna. W tych miejscach domy szkieletowe występują w największym zagęszczeniu. Niestety, technologia ta nie jest również pozbawiona wad. Do największych mankamentów należy stosunkowo mała wytrzymałość domów szkieletowych. W odróżnieniu od domów murowanych, w kanadyjczykach częścią nośną jest drewniany, ażurowy szkielet. To on odpowiada za przenoszenie wszystkich obciążeń. Pomimo że w dobrych warunkach pogodowych taki dom zachowuje się całkiem poprawnie, to jednak w starciu z większym huraganem składa się jak domek z kart. Domy murowane co najwyżej mogą ucierpieć w jednym elemencie – dachu. Cała reszta pozostaje jednak nienaruszona i w dalszym ciągu chroni mieszkańców przed niebezpieczną aurą, która w każdej chwili może zaatakować. Wybierając technologie, w której zostanie wybudowany wasz dom, warto pamiętać o tych wszystkich zaleceniach i uwagach, wymienionych w niniejszym tekście.

Budowa domu i ciekawe projekty

Kategoria: Porady
Tagi: , ,

Budowa domu i ciekawe projekty Budowanie domu można wykorzystać nie tylko po to, aby nauczyć się czegoś nowego o budownictwie, ale również po to, aby w swoim domu umieścić wiele ciekawych nowinek technologicznych. Nowy dom to nowe możliwości. A nowe możliwości to na przykład dom inteligentny, wyposażony w system sterowania wszystkimi urządzeniami zasilanymi w prąd. Co powiesz na to, aby uruchamiać oświetlenie w domu nawet kiedy cię w nim nie ma? Wystarczy tylko smartfon i specjalna aplikacja, która ci w tym pomoże. Inteligentne systemy sterowania mieszkaniem są coraz chętniej instalowane nawet w niewielkich jednorodzinnych domkach. Znacznie poprawiają one komfort mieszkania, a jednocześnie zwiększają nasze bezpieczeństwo. Kto może takie systemy wykonać? Wybór firm na rynku, które specjalizują się w takich systemach jest bardzo duży. Od niewielkich firm, po wielkie koncerny obsługujące największych klientów na rynku – hotele, centra handlowe i biurowce. Oto kilka podstawowych faktów, które musisz znać, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z takiej oferty. Budowa domu to najlepszy moment, aby zaplanować całą instalację. W ten sposób unikniesz niebezpieczeństwa kucia tynków, aby położyć nowe okablowanie. Będziesz mógł również zaplanować miejsca na gniazdka i włączniki, których oczywiście nigdy za wiele. Na wypadek kiedy będzie przerwa w dostawie prądu, system musi być wyposażony w zapasowy akumulator. Oznacza to konieczność jego ukrycia. W tym celu możesz na przykład wykonać specjalną wnękę w murze. Kiedy wszystko zostanie zaplanowane, musisz dopilnować pracowników, aby wykonali całość instalacji zgodnie z planem. Całą resztą zajmie się wyspecjalizowana firma instalatorska, która będzie odpowiadała za dobór urządzeń, ich montaż oraz zaprogramowanie wszystkiego w taki sposób, aby to ze sobą dobrze grało. Może to być nieco kosztowne, ale wysokie ceny są podyktowane bardzo skomplikowanym czynnościom i dużej odpowiedzialności. Wybierając firmę, której to zadanie powierzysz, koniecznie dowiedz się ile będzie cię kosztował serwis takiej instalacji. Przynajmniej raz w roku będziesz musiał pomyśleć o tym, aby urządzenia zostały sprawdzone przez profesjonalistów. Od czas do czasu będzie trzeba wymienić akumulator na nowy. Najczęściej robi się to raz na 2 lata. Koszt wymiany nie przekracza 100 złotych. Zalety płynące z takiego rozwiązania to między innymi zmniejszony pobór prądu, a także większe możliwości zarządzania domem, kiedy nas w nim nie ma.

Orientacja domu

Kategoria: Porady
Tagi: , ,

Orientacja domu Odpowiednia orientacja domu względem stron świata to kolejna rzecz, o jakiej bardzo często zapominamy. Wydaje ci się że to nie ma znaczenia, w jaki sposób dom będzie ułożony w stosunku do kierunków? Możesz tak myśleć dopóki, dopóty nie wprowadzisz się do niego. Kiedy wieczorem słońce będzie świeciło do sypialni, a salon będzie pogrążony w mroku, szybko przekonasz się o nietrafności swoich poglądów. Najlepsze zorientowanie budynku względem kierunków świata to sypialnie od strony wschodniej, salon od zachodniej, a kuchnia od południowej. Należy kierować się zasadą że pomieszczenia w których przebywamy, zawsze powinny być doświetlone światłem słonecznym. To bardzo ważne dla komfortowego mieszkania, a także zapewnienia sobie mniejszych rachunków za energię elektryczną. Jeżeli samodzielnie nie potrafimy zdecydować, w jaki sposób dom powinien być ustawiony, należy zasięgnąć porady architekta lub inżyniera. Z jego pomocą unikniemy częstych przypadków, że dom został wybudowany odwrotnie, niż wynikało to z kierunków stron świata. Niestety – kiedy do czegoś takiego dojdzie, nie ma już możliwości naprawienia swojej pomyłki.

Deweloper

Kategoria: Budowa domu, Porady
Tagi: , , ,

Deweloper Zakup gotowego domu od dewelopera jest chyba najwygodniejszą opcją, na jaką możemy się zdecydować. Mając pieniądze kupujemy dokładnie taki budynek, jaki nam się podoba. Jest on wykończony albo pod klucz, nadający się do wprowadzenia, albo przygotowany do wykończenia, czyli posiada wylewki i tynki oraz instalację. Zaletą takiego systemu budowania i kupowania jest to, że dom objęty jest gwarancją i wykonany przez fachowców. W ten sposób unika się częstych błędów i pomyłek, które towarzyszą dwóm wcześniejszym metodom wznoszenia budynków. Kolejna rzecz, o jakiej należy pamiętać wybierając dom od dewelopera jest to, że wielu z nas będzie mogło skorzystać z rządowego programu dopłat Mieszkanie dla Młodych. 10 lub 15% dofinansowania do kupna domu lub mieszkania może być bardzo dużą pomocą finansową, której nie uzyskamy decydując się na samodzielnie budowanie domu – czy to własnymi rękami, czy z pomocą firmy budowlanej.

Ocieplenie – na tym nie oszczędzaj

Kategoria: Porady
Tagi: , , ,

Ocieplenie - na tym nie oszczędzaj W każdym domu istnieją strategiczne elementy, na których nie wolno oszczędzać. Jeżeli tak zrobimy, dom się nam w przyszłości odwdzięczy bardzo dużym komfortem zamieszkiwania w nim. Ocieplenie zewnętrzne, a więc izolacja termiczna. W dalszym ciągu jest wielu inwestorów, którzy z chęci zaoszczędzenia pieniędzy umieszczają bardzo mało styropianu na ścianach i wełny mineralnej na poddaszu. Efekty widać już podczas kolejnego sezonu grzewczego. Wysokie rachunki za ogrzewanie są uciążliwe i powodują tak zwane plucie sobie w brodę. Niestety wtedy jest już za późno, szczególnie jeżeli na izolacji termicznej ułożone już zostały tynki. Jeżeli jednak słuchasz dobrych rad, to nigdy nie będziesz miał problemów z tym, aby podczas budowania domu zastosować właściwą grubość izolacji termicznej. Wszystko co musisz zrobić, to słuchać się bardziej doświadczonych osób, które poradzą ci jakie grubości muszą być ułożone, aby miało to rzeczywisty wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania. W naszej strefie klimatycznej należy się liczyć z bardzo srogimi zimami. Mrozy sięgające nierzadko poniżej -20 stopni Celsjusza często mają miejsce w styczniu. To pora roku, kiedy mieszkańcy najwięcej wydają na ogrzewanie. Jest to powodowane zmianami klimatycznymi. Rosnące koszty gazu i oleju grzewczego to kolejny czynnik, który powinien nas skłonić do tego, aby stosować wystarczająco grube warstwy izolacji termicznej. W przeciwnym wypadku dom bardzo szybko będzie oddawał ciepło do atmosfery. To wszystko najlepiej widać na rachunkach za ogrzewanie.